در غرفه پژوهشگاه فضایی ایران

  نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره مخابراتی زمین‌‌آهنگ رونمایی شد


  نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره مخابراتی زمین‌آهنگ که برای اولین بار در کشور در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و به انجام رسیده است، هم‌زمان با هفته پژوهش و فناوری، در پانزدهمین نمایشگاه دست‌آوردهای پژوهشی و فناوری رونمایی شد.

   

  در غرفه پژوهشگاه فضایی ایران


  پژوهشگاه فضایی ایران درپانزدهمین نمایشگاه دست‌آوردهای پژوهش و فناوری ، طرح‌های محققان و متخصصان خود را به نمایش ‌گذاشته است که ار جمله آنها نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره مخابراتی زمین‌آهنگ است که در این نمایشگاه رونمایی شد.

   


  دراین نمایشگاه که  به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری در روزهای ۲۳ تا ۲۷ آذر سال‌جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برپا است، پژوهشگاه فضایی ایران در غرفه ۱۸ سالن ۱۰  و ۱۱ نمایشگاه فن بازار، دست‌آوردهای پژوهشکده‌ها و واحدهای پژوهشی خود را در عرصه علوم و فناوری فضایی در معرض دید عموم قرار داده است.


  پروژه نرم‌افزار در حلقه که نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره مخابراتی زمین‌آهنگ است، در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و به اجرا درآمده است، این نرم‌افزار شرایط خاص ماموریت ماهواره را قبل از انجام هزینههای کلان  و پرتاب آن شبیه‌سازی میکند. نقطه قوت این طرح، لحاظ نمودن زیرسامانههای مختلف ماهواره، افزون بر زیرسامانه‌ کنترلی‌ای است که در دیگر فعالیتهای مشابه دیده نمیشود.


  یک نرم افزار شبیه‌ساز کامل رایانه‌ای می‌تواند ابزار ضروری و مفید برای آزمون سیستم‌های ماهواره‌ها به هنگام طراحی و قبل از قرار گرفتن در مدار محسوب شود. از سوی دیگر، این‌گونه شبیه‌سازی‌ها می‌توانند وسیله‌ای برای آموزش پرسنل ایستگاه زمینی  یا استفاده در این ایستگاه‌ها باشد و زمینه مناسبی را برای انجام تحقیقات آتی در باره سیستمهای کنترل، هدایت و ناوبری، دوربین و تجهیزات دیگر فضایی آماده سازد.

  حضور فرگام و پیشگام (میمون‌های فضانورد ایرانی) در نمایشگاه:


  پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه با نمایش کاوشگرهای فضایی از جمله پیشگام و پژوهش، ده زیرمجموعه کاوشگر پژوهش و چترهای آن، ایستگاه زمینی (جعبه فرمان، گیرنده، آنتن و تجهیزات)، در این نمایشگاه شرکت کرده‌است.

   

  در غرفه پژوهشگاه فضایی ایران در غرفه پژوهشگاه فضایی ایران


  افزون بر این، در این غرفه دو میمون فضانورد ایرانی، فرگام و پیشگام نیز در روز افتتاحیه نمایشگاه حضور داشتند.


  کاوشگر فضایی عبارت است از محموله علمی ‌ـ‌ پژوهشی که به وسیله یک پرتاب‌کننده به فضای ماورای جو غلیظ انتقال می‌یابد و ضمن ارسال و مخابره نتایج، در بازگشت به زمین، بازیابی و نتایج آزمایش‌های علمی و تحقیقاتی از آن استخراج می‌شود.


  خاطرنشان می‌سازد کاوشگر پژوهش در جشنواره بین‌المللی خوارزمی رتبه اول پژوهش‌های کاربردی را کسب نموده‌است.

  در این نمایشگاه، پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی با پروژه‌هایی چون موتور هیبرید، بلوک انتقال مداری، نانو کامپوزیت رزینی، نانو الیاف کربنی و پروژه ریزجلبک شرکت نموده است.


  وظیفه بلوک انتقال مداری این است که ماهواره را از مدار پاک (۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر) تا مدار زمین‌آهنگ (۳۶۰۰۰ کیلومتر) منتقل کند.


  موتور هیبرید ترکیبی از موتورهای سوخت جامد و موتورهای سوخت مایع است که عمدتا مزایای هر دو را دارد و عاری از معایب آن دو است.


  پژوهشکده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران پروژه‌هایی چون نمونه ساختارهای ساندویچی، پانل‌های خورشیدی و دستگاه آشکارساز را در غرفه پژوهشگاه فضایی ایران ارائه نموده است.


  ساختارهای ساندویچی لانه‌زنبوری مورد نیاز در بدنه و پایه سلول‌های خورشیدی برای سبک‌سازی ماهواره‌ها به‌کار می‌رود.


  پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران پروژه‌هایی چون بوم گرادیان جاذبه، چرخ  عکس‌العملی و پین‌پولر را که در سامانه‌های فضایی کاربرد دارند، طراحی و ساخته، نمونه‌ای از آنها را در نمایشگاه ارائه نموده‌است.


  پین‌پولر(کشنده پین اتصال) از جمله سخت‌افزارهای پرکاربرد در حوزه مکانیزم‌های فضایی است که از عمده کاربردهای کلیدی آن می‌توان به مکانیزم رهایش آرایه‌های خورشیدی، آنتن‌های ارتباظی، جدایش طبقات ماهواره‌بر و اتصال مخزن سوخت و کلاهک ماهواره اشاره کرد.


  بوم گرادیان جاذبه از جمله سخت‌افزارهای غیرفعال در زیر سیستم کنترل وضعیت فضایی است و چرخ عکس‌العملی برای تثبیت و کنترل وضعیت ماهواره‌ها به کار می‌رود.


  پژوهشکده مکانیک در سه حوزه محول شده از سوی پژوهشگاه فضایی ایران شامل حسگرهای فضایی، تجهیزات فضانورد و ذخیره انرژی، پروژه هایی را در دست اجرا و بررسی دارد که از جمله آنها تولید باتری با کاربردهای خاص وطراحی وساخت حسگرهای فضایی مختلف به منظور کنترل وضعیت و سنجش از دور است.