ترویج فناوری‌های نوین فضایی

  همکاری های مشترک پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان آموزش و پرورش کل تهران با هدف ترویج و آشناسازی دانش آموزان با علوم و فناوری‌‌های نوین فضایی آغاز شد. ترویج فناوری‌های نوین فضایی


  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران در پی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در هفته جهانی فضا، سازمان آموزش و پرورش کل تهران به منظور توسعه آموزش‌ها و پژوهش‌های مرتبط در حوزه ‌فناوری‌های نوین فضایی و استعدادیابی دانش‌آموزان در این حوزه، خواستار عقد تفاهم‌نامه‌ همکاری با پژوهشگاه فضایی ایران برای ترویج فرهنگ فضایی میان دانش‌آموزان شد.

   

   ترویج فناوری‌های نوین فضایی


  پژوهشگاه فضایی ایران وابسته به سازمان فضایی ایران و پژوهشکده‌های تابعه آن برنامه‌های متعددی را در هفته جهانی فضا در مهر سال‌جاری هم‌زمان با بسیاری از کشورهای جهان، در ایران به اجرا درآوردند.


  هدف از برگزاری برنامه‌های ترویجی از سوی پژوهشگاه فضایی ایران در هفته جهانی فضا که از ۱۲ تا ۱۸ مهر سال‌جاری برگزار شد، آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه علوم و فناوری فضایی و مزایای استفاده از این فناوری‌ها در زندگی روزمره انسان، اطلاع-رسانی از اهمیت این فناوری‌ها در توسعه اقتصادی پایدار و جلب حمایت‌های مردمی از برنامه‌های فضایی، علاقه‌مند کردن جوانان به علوم مرتبط با فناوری‌های فضایی بوده است.


  در برنامه‌های متعددی که از سوی مجموعه پژوهشگاه فضایی ایران به اجرا درآمد، بیش از ۱۳۰۰ دانش‌آموز در مقاطع دبیرستانی و دبستانی با شرکت در همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی با مفاهیم و دست‌آوردهای علوم و فناوری فضایی آشنا شدند و در مسابقات متنوع شامل ماکت‌سازی در زمینه ماهواره‌ها و کاوشگرها، جهت‌یابی و مسابقه نقاشی و داستان‌نویسی در موضوعات مرتبط با فضا با یکدیگر به رقابت پرداختند.

   

   ترویج فناوری‌های نوین فضایی


  برگزاری برنامه‌های رصد به منظور مطالعه و آشنایی دانش‌آموزان با فضای بیکران  و توزیع بسته‌های آموزشی- ترویجی در علوم و فناوری فضایی از  دیگر فعالیت‌های این پژوهشگاه در هفته جهانی فضا بوده‌است.


  از سوی دیگر، برای آشنایی دیگر مخاطبان با علوم و فناوری فضایی و دست‌آوردهای آن و موفقیت‌های متخصصان و محققان کشورمان در این عرصه، مصاحبه‌ها و برنامه‌های متعددی از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با همکاری پژوهشگاه فضایی ایران تهیه و در هفته جهانی فضا پخش شد.


  شایان ذکر است، امسال پانزدهمین سالگرد هفته جهانی فضا بود که با شعار "فضا، راهنمای راه" نام‌گذاری شده و بر مزایای سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای جهانی  برای بشر تأکید داشت؛ چرا که در سال‌های اخیر، جوامع مختلف به داده‌های زمانی و مکان‌یابی به‌دست آمده از شبکه‌های ماهواره‌ای وابستگی زیادی پیدا کرده‌ و سامانه‌های متعدد مرتبط به ماهواره‌های ناوبری جهانی  نیز از جمله GPS، GLONASS، Beidou و Galileo راه اندازی شده است.


  از این رو، آشنا سازی عموم مردم به ویژه دانش‌آموزان با سامانه‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی همگام با افزایش جهانی استفاده از آنها و شناخت کاربردهای ناوبری ماهواره‌ای در مسیریابی جاده‌ای، حمل‌و‌نقل هوایی و دریایی، کشاورزی، مدیریت و کمک‌رسانی در بحران‌های ناشی از بلایای طبیعی  و بسیاری دیگر از زمینه‌های اجتماعی از جمله برنامه‌های آموزشی- ترویجی پژوهشگاه فضایی ایران و شش پژوهشکده زیر مجموعه آن در هفته جهانی فضا در سال جاری  بوده است.

   

   ترویج فناوری‌های نوین فضایی


  شایان ذکر است پژوهشگاه فضایی ایران وابسته به سازمان فضایی ایران دارای شش پژوهشکده و یک مرکز تحقیقاتی است که با برخورداری از نیروهای توانمند و متخصص خود در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری فضایی از جمله مطالعه و طراحی و ساخت و پرتاب ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، طراحی و ساخت و آزمون مدارگردها، کاوشگرها، اعزام موجود زنده به فضا و توسعه سامانه‌های حمل و نقل فضایی فعالیت می‌نماید.