معرفی تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه فضایی ایران

   

   

  مدیریت تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه فضایی ایران با توجه به اهمیت فعالیت‌های پژوهشی در زمینه راهبردی فضایی و همسوسازی این پژوهش‌ها به سمت پاسخ‌گوئی به مطالبات علمی و نیازمندی‌های تخصصی کشور راه‌اندازی شده است. تحصیلات تکمیلی با ایجاد دوره کارشناسی ارشد در سال ۸۶ به‌صورت رسمی فعالیت‌های خود را آغاز کرد و در سال ۸۹ دوره دکترای آموزش- پژوهش و در سال ۱۳۹۱ دوره دکترای پژوهش محور را  را راه اندازی نمود.

   


  خلاصه‌ای از عملکرد این مدیریت از ابتدای تأسیس به شرح زیر می‌باشد:


  مدیریت تحصیلات تکمیلی اولین بار در سال تحصیلی ۸۷-۸۶، طبق مجوز شورای گسترش آموزش عالی اقدام به پذیرش ۸ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا گرایش مهندسی فضایی از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش نمود. در سال‌های تحصیلی ۸۸-۸۷ و ۸۹-۸۸ این مجوز تمدید شد و پژوهشگاه تعداد ۸ دانشجو در هر سال تحصیلی پذیرش نمود. در سال تحصیلی ۹۰-۸۹ پژوهشگاه موفق به اخذ مجوز دائم برای دوره کارشناسی ارشد گردید که در این سال تحصیلی تعداد ۱۰ دانشجو و در سالهای تحصیلی ۹۱-۹۰ ، ۹۲-۹۱ و ۹۳-۹۲ به ترتیب  ۱۳، ۱۵ و ۱۳ دانشجو پذیرش نمود. تاکنون ۲۳ دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهشگاه دوره خود را با موفقیت به اتمام رسانده و فارغ التحصیل شده‌اند.

   


  مدیریت تحصیلات تکمیلی در سال تحصیلی ۹۰-۸۹، طبق مجوز دریافتی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای برگزاری دوره دکترای مهندسی هوافضا به صورت مشترک، قرارداد تربیت دانشجوی دوره دکترای مشترک با دو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف منعقد نمود و دوره دکترای مشترک را در پژوهشگاه با پذیرش تعداد ۷ دانشجو در این مقطع (۵ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی شریف و ۲ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر) راه‌ اندازی نمود. در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ هم این مجوز تمدید شد و از طریق آزمون ورودی دوره دکترا (نیمه متمرکز) ۷ دانشجوی دکترا پذیرفته شدند که ۴ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی شریف و ۳ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به تحصیل می‌باشند. در نیمسال اول سال تحصیلی  ۹۲-۹۱ ۴ نفر دانشجوی دکترا به شیوه آموزشی- پژوهشی (۲ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی شریف و ۲ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر)  پذیرفته شدند. در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۳-۹۲ نیز ۲ دانشجوی دکترا شیوه آموزشی- پژوهشی پذیرش شدند.

   


  به‌منظور اجرای پژوهش در راستای پروژه‌های جاری پژوهشگاه فضایی ایران، مدیریت تحصیلات تکمیلی اقدام به برگزاری دوره دکترای پژوهشی محور در رشته مهندسی هوافضا نمود و در نیمسال اول سال تحصیلی  ۹۲-۹۱ نیز ۴ نفر به شیوه آموزشی- پژوهشی (۲ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی شریف و ۲ نفر به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر)  و ۷ نفر به شیوه پژوهش محور پذیرفته شدند. در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۲-۹۱ نیز ۱۰ نفر دانشجوی دکترای پژوهش محور برای فعالیت در موضوعات پژوهشی ثبت نام نمود.

   


  مدیریت تحصیلات تکمیلی سعی کرده است برای تحصیل دانشجویان محیطی مناسب و آرام آماده کند تا دانشجویان بتوانند از تمامی امکانات علمی و پژوهشی پژوهشگاه استفاده کنند. از جمله امکاناتی که دانشجویان می‌توانند استفاده کنند سیستم رایانه موازی با ۳۲ گره موازی است. علاوه بر این دانشجویان امکان کار در پروژه‌های مصوب پژوهشگاه را دارند.

   


  مدیریت تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه فضایی ایران از رساله‌های دانشجویان خود حمایت و پشتیبانی می‌کند و امکان بورسیه دانشجویان ممتاز و مستعد در دوره دکتری نیز ایجاد شده است.