تحصیلات تکمیلی

  دوره تحصيلات تكميلي پژوهشگاه فضایی ایران

   

  پژوهشگاه فضایی ایران با عنایت به ضرورت فعالیت پژوهشی در زمینه راهبردی هوافضا و تأکید بر پژوهش کاربردی در راستای مأموریت خود و ضرورت تربیت دانش‌آموختگان با هدف رفع نیاز نیروی پژوهشی کشور، اقدام به راه‌اندازی مدیریت تحصیلات تکمیلی و ایجاد دوره کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا نموده است.

  این پژوهشگاه به دلیل در اختیار داشتن اعضاء هیات علمی توانمند و متخصصان خبره در زمینه هوافضا، این امکان را دارد تا با بهره‌گیری از دانش و تجربه این افراد و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه موجود در پژوهشگاه، دوره‌های آموزشی پیشرفته‌ای را در سطح تحصیلات تکمیلی ارائه نماید.

  یکی از مهمترین ویژگی‌های دوره تحصیلات تکمیلی که آن را از مقاطع پایین‌تر متمایز می‌سازد، تحقیق و پژوهش در حین آموزش است. پژوهشگاه فضایی ایران به‌واسطه فعالیت‌های پژوهشی متنوعی که در شاخه‌های مختلف هوافضا انجام می‌دهد، می‌تواند زمینه مناسبی را برای فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان فراهم نماید و دانشجویان پژوهشگاه از بدو اشتغال به تحصیل، وارد فعالیت‌های پژوهشی شده و توان آنها مصروف تحقیقات جدی و کاربردی می‌شود. این موضوع ویژگی منحصر به فردی به پژوهشگاه فضایی ایران می‌دهد که آن‌را در جایگاه خاصی در مقایسه با دانشگاه‌ها قرار داده است؛ چراکه در اغلب دانشگاه‌هایی که اقدام به پذیرش دانشجو در رشته هوافضا می‌نمایند، به دلیل نداشتن امکانات، امکان انجام پژوهش‌های کاربردی در حین تحصیل وجود ندارد.

  برگزاری دوره‌های هدفمند بین رشته‌ای و ارایه آموزشهای خاص از دیگر اهداف پژوهشگاه است که با توجه به نیاز روزافزون صنایع کشور به تربیت نیروهای کارآمد، در صورت فراهم شدن بودجه و فضای آموزشی و پژوهشی متناسب با این دوره‌ها، پژوهشگاه به صورت جدی‌تر و با کیفیت بهتر قادر به رفع این نیاز خواهد بود.