کارگاه آموزشی فناوری‌های فضایی یکپارچه و کاربرد آن در بهبود وضعیت اجتماعی

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان ملل متحد با همکاری فدراسیون بین‌المللی فضانوردی، اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی استفاده از فناوری فضایی برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی نموده است.

  کارگاه آموزشی فناوری‌های فضایی یکپارچه و کاربرد آن در بهبود وضعیت اجتماعی

  این کارگاه آموزشی که "فناوری‌های فضایی یکپارچه و کاربردهای آن در بهبود وضعیت اجتماعی" نامیده شده است، هم‌زمان با شصت و هفتمین کنگره بین‌المللی فضانوردی که از سوی سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی مکزیک تدارک دیده شده است، در روزهای ۲ تا ۴ مهر ۱۳۹۵ در گوادالاخاری مکزیک برگزار می‌شود.


  هدف اصلی از برگزاری این کارگاه آموزشی، کمک به کشورهای عضو سازمان متحد در ظرفیت‌سازی برای استفاده از علوم، فناوری و کاربردهای فضایی در پیشبرد توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه است. دیگر اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی بدین قرار است:

   

  ۱) افزایش ظرفیت کشورها در استفاده از فناوری‌ها، کاربردها، خدمات و اطلاعات فضایی برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست؛

  ۲) بررسی فناوری‌ها و منابع اطلاعی فضایی مقرون به صرفه و قابل دسترسی؛

  ۳) آموزش به مسئولان و جامعه تحقیقاتی و آکادمیک فعال در حوزه کاربردهای فناوری فضایی و بررسی چگونگی یکپارچه‌سازی راهکارهای فضایی در روندهای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری؛

  ۴) بررسی نقش علوم، فناوری و کاربردهای فضایی در حمایت از برنامه ۲۰۳۰ توسعه پایدار؛

  ۵) تقویت همکاری‌های ملی و بین‌المللی در حوزه مذکور؛ ۶) بررسی موارد قانونی و حقوقی؛ و غیره.

   

  منبع خبر: www.unoosa.org