کشف کهکشان: اولین کنفرانس علمی رصدگر اشعه ایکس آتنا

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان فضایی اروپا (ESA) اولین کنفرانس علمی اختصاصی رصدگر اشعه ایکس آتنا را در روزهای ۱۷ تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ در مادرید اسپانیا برگزار می‌کند. کشف کهکشان: اولین کنفرانس علمی رصدگر اشعه ایکس آتنا


  آتنا (ATHENA) تلسکوپ پیشرفته فیزیک نجومی انرژی، یکی از مهمترین مأموریت‌های سازمان فضایی اروپا است که در حال حاضر وارد فاز ارزیابی شده و قرار است در سال ۲۰۲۸ پرتاب بشود. این تلسکوپ با هدف بررسی علمی اکتشاف در کهکشان طراحی شده و دو پرسش اصلی را مورد خطاب قرار می‌دهد: چگونگی مونتاژ مواد ساده برای توسعه ساختارهای بزرگ و چگونگی رشد سیاه‌چاله‌ها و تأثیر آن‌ها بر کهکشان.


  در این مأموریت از روش‌های مختلفی برای بررسی موضوعات مذکور استفاده شده است که از آن جمله می‌توان به طیف‌نمایی با وضوح بسیار بالا، تصویربرداری گسترده و دقیق، زمان‌بندی طیفی با عملکرد قوی و همچنین پی‌گیری سریع پدیده‌های گذرا اشاره کرد.


  برخی از موضوعات علمی این کنفرانس بدین قرار است: تشکیل، تکامل و ویژگی‌های فیزیکی خوشه‌های کهکشانی، بازخورد کیهانی، تکامل سیاه‌چاله‌های بسیار بزرگ، جاذبه، پدیده‌های گذرای پر انرژی، منظومه شمسی و سیارات خارج از آن و تشکیل و تکامل ستارگان.

   

  منبع خبر: http://www.sciops.esa.int